Shaun Tan – Przybysz

Shaun Tan jest australijskim ilustratorem i autorem książek, głównie dla dzieci. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków, a on sam był wielokrotnie nagradzany. Może pochwalić się choćby Oscarem za film Zagubiona rzecz w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Omawiany Przybysz był nie raz nagradzany na całym świecie.


Przybysz
(tytuł oryginalny: The Arrival)

Kultura Gniewu

Autor: Shaun Tan
Fabuła jest prosta. Mężczyzny opuszcza swój dom, aby stworzyć lepsze życie dla swojej rodziny, gdzieś w odległej, surrealistycznej krainie. Nowa rzeczywistość na początku jest dla niego przytłaczająca. Nie zna języka, przez co trudno jest mu znaleźć pracę. Zwierzęta to jakieś dziwne stworzenia, których nigdy by się nie wpuściło do domu, a one tu są domowymi pupilkami. Jedzenie przypomina oślizgłe stworzenia.

Czas mija. Nasz bohater uczy się, jak poruszać się w nowym świecie. Śledzimy jego poszukiwania odpowiedniej pracy oraz poznawanie nowych przyjaciół, którzy jak się okazuję też są imigrantami, a co w sprytny sposób jest ukazane w ich retrospekcjach.
Opowiadanie całej fabuły nie ma sensu, gdyż jak wspomniałem jest prostą, uniwersalną historią o imigracji.
Jednak dlaczego ta książka jest tak wyjątkowa?
Nie zawiera ani jednego słowa!
Całe piękno książki jest zamknięte w bardzo szczegółowych rysunkach, które wyglądają jak zdjęcia. Małe i duże ilustracje są wymieszane w sposób pozwalający czytelnikowi dokładnie śledzić sekwencję zdarzeń. Bardziej przyziemne zdarzenia są przedstawione w postaci małych zdjęć, a wydarzenia istotne w formie dużych zdjęć.

Długo przed nabyciem Przybysza, którego Kultura Gniewu wznowiła w tym roku, zastanawiałem się jak czytać, zrozumieć książkę bez słów?
Shaun Tan pierwotnie miał w zamiarze, aby tekst towarzyszył rysunkom. Decyzja o wykluczeniu słów była odważna, a wynik oszałamiający. Bez ani jednego słowa Tan opowiada szczegółowo historię o obawach i nadziejach w poszukiwaniu lepszego życia, swoimi ilustracjami doskonale pokazał zmaganie się ze zrozumieniem nowego miejsca oraz z czasem dostosowaniem się do niego, a także o dobroci obcych w obcej krainie.
Przybysz po prostu nie potrzebuje słów.

Opowieść jest odpowiednia dla czytelnika w każdym wieku i można ją czytać w kółko i za każdym razem odkrywać nowe szczegóły. Czytanie Przybysza jest trochę jak odkrycie, gdzieś w piwnicy starego, zapomnianego rodzinnego albumu. Trudno wyrazić słowami piękno tego albumu.

Przybysz jest po prostu wspaniały.

Reklamy

3 responses to “Shaun Tan – Przybysz

  1. Jest wspaniały! I jestem ciekawa jak będzie mi się go przeglądało, kiedy w końcu wyniosę dołączę do emigracji i wyniosę się Gdzie Indziej.

    PS. Polecam „The Red Tree” tego autora. Maleńkie arcydzieło, na które trafiłam w księgarni z książkami dla dzieci, ale jest wybitnie nie tylko dla dzieci!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s