Opowieści z hrabstwa Essex

Zakładając bloga miałem w planie ograniczać historie o amerykańskich superbohaterach do minimum (raz na jakiś czas). Póki co niestety mi to nie wychodzi i na blog póki co właściwie składają się same trykociarskie historie. Mam mocne postanowienie zmiany tego, a przynajmniej uzyskania jakiegoś złotego środka.


Opowieści z Hrabstwa Essex
(The Collected Essex County)

Timof i cisi wspólnicy / Top Shelf

Scenariusz i Rysunki: Jeff Lemire
Jeff Lemire po raz pierwszy zagościł pod moim dachem nowelą graficzną The Nobody, a następnie był Animal Man oraz Sweet Tooth. Jednak zawsze pragnąłem przeczytać Opowieści z Hrabstwa Essex na które składają się trzy główne opowieści (z farmy, o duchach, o miejscowej pielęgniarce) oraz dwie krótsze „opowiadania” (Klub bokserski hrabstwa Essex, Smutne i samotne życie Eddiego Słoniouchego).

Opowieści z farmy są historią młodego chłopaka imieniem Lester. Wychowywany przez wuja, pragnie zostać superbohaterem. Jego życie jest bardzo samotne dopóki nie zaprzyjaźnia się z byłym hokeistą Jimmym który obecnie pracuje w miejscowej stacji benzynowej. Między wujkiem Lestera a Jimmym jest jakaś wspólna przeszłość przez co ten pierwszy ma zastrzeżenia co do rozwijającej się przyjaźni.

Opowieści o duchach są wspomnieniami starszego mężczyzny imieniem Lou o jego życiu ze szczególnym naciskiem na relacje ze swoim bratem Vincem. Kiedyś byli nie rozłączni, ich duet był głównym filarem drużyny hokejowej w Toronto. Jednak pewne wydarzenie zmieniło ich relacje na całe życie i nigdy nie miały być już tak dobre.

Opowieści o miejscowej pielęgniarce jak sam tytuł mówi skupia się na pielęgniarce. Anne ze względu na swoją pracę ma dostęp do wielu tajemnic wspólnoty. Opowieść ta jest swoistą klamrą wszystkich trzech historii. Łączy je i ukazuję jak tajemnice sięgające kilku pokoleń wstecz w końcu zostają ujawnione.

Jeff Lemire powoli tka, wręcz snuje trzy pozornie odrębne historie, a później na spokojnie, gdy nawet czytelnik nie zauważa, splata je razem w jedną wielką opowieść o społeczności, a przede wszystkim o rodzinie. Jest to opowieść ponad czasowa i jeszcze długie lata będzie aktualna, gdyż porusza tematy, które nigdy się nie starzeją.

Opowieści z Hrabstwa Essex to historia zwykłych ludzi. Ich codzienne zmagania się z samotnością, smutkiem, rodzinnymi sekretami. Jeff Lemire ma ogromny talent do tego, żeby czytelnik „zżył” się z bohaterami i przeżywał wszystkie radości i smutki razem z nimi. Autor zadziwia wrażliwością. Bardzo ludzkie i bardzo smutne historie zostały opowiedziane w subtelny, pełen emocji sposób, który bardzo często porusza, a nie raz zakręcając łzę w oku.

Jeff Lemire nie tylko wymyślił i napisał scenariusz, ale i narysował całą historię w typowy dla siebie sposób. Czarno-białe, dość proste rysunki odzwierciedlają smutek i samotność, która wręcz wylewa się z książki. Jest to wielka sztuka, gdyż cały smutek nie jest wypowiedziany, a przedstawiony. Bohaterowie rzadko wyrażają emocje otwarcie, wszystko rozgrywa się wewnątrz ludzi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s